Identifikační údajeKreBul, o.p.s. je zde od roku 2007 jako občanské sdružení a od roku 2014 jako o. p. s.!

Zakladatelé MGR. ZDENĚK KREJSA, DIS.
JAROSLAVA KREJSOVÁ
MGR. JIŘÍ GABRIEL KALIMA, DIS.

Dozorčí rada VLADIMÍRA LASCHOVÁ
EVA POŠTOVÁ
MGR. JANA DEJMKOVÁ

Správní rada MICHAL DOBIAŠ
MGR. JARMILA ŠANTOROVÁ
MGR. KLAUDIA POSPÍŠILOVÁ

Statutární zástupce organizace MGR. ZDENĚK KREJSA, DIS.

Kontaktní údaje

+420 388 424 196
+420 723 123 093
krebul@krebul.cz

Sídlo společnosti KreBul, o.p.s.
Zlatá stezka 145
383 01 Prachatice

zapsaná v rejstříku obecně prospěšných společností u Krajského soudu v Českých Budějovicích, oddíl O, vložka 329

285 53 268

Slovo ředitele KreBul, o.p.s.

Další kapitola našeho příběhu je uzavřena stejně, jako další rok fungování naší organizace. Rok 2023 byl opět rokem plným nových výzev, aktivit a akcí, které jsme pro vás připravili. To hlavní, co se událo se můžete dozvědět na následujících stránkách, při listování Výroční zprávou KreBul, o.p.s. za rok 2023.

V letošním roce v novém, možná netradičním kabátu – prostřednictvím interaktivní online verze – vám přinášíme ochutnávku toho, co vše se v roce 2023 událo. Rozhodně toho nebylo málo, za což jsme velmi rádi, protože KreBul tak žije, tvoří, rozvíjí se, učí se, provází, stabilizuje se ve svých činnostech, je partnerem a společníkem. Díváme se však i směrem dopředu, abychom byly připraveni na nové výzvy, uměli se popasovat se situacemi, které přicházejí, uměli zdolávat případné překážky, uměli se poučit z případných chyb.

Že se nám spolu s vámi daří dělat smysluplné věci, o tom snad svědčí i to, že jsme v uplynulém roce získali krásné 2. místo v celostátní soutěži Rady vlády – Cenu Rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2023. Je to pro nás důležité ocenění naší činnosti. Ocenění je pro nás závazkem do dalších let, abychom tuto nastavenou laťku udrželi alespoň na stejné úrovni.    

Než se začtete do dalších řádků a stránek, dovolte mi, abych na tomto místě poděkoval všem těm, bez nichž by následující stránky zely prázdnotou. Děkuji vám – moji kolegové a kolegyně, spolupracovníci, dobrovolníci, přátelé, návštěvníci, klienti a uživatelé, podporovatelé.

Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.

ředitel KreBul, o.p.s.

Občanská poradna Prachatice

Občanská poradna vznikla ke dni 1. září 2009, pod registračním číslem 1610196. V uplynulém období zajišťovali provoz dva sociální pracovníci na 1,5 úvazku. Také v roce 2023 jsme využili služeb supervizora – tou se na základě uzavřené smlouvy stala Mgr. Eva Tesařová. Služby poskytujeme v Prachaticích a ve Vimperku.

V uplynulém období, tj. od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023, jsme odbavili celkem 780 klientů (z toho 363 mužů a 417 žen) při 2.239 kontaktech. Nejčastěji se konzultace týkaly problematiky zadlužení a hledání východiska z této situace (splátkové kalendáře, osobní bankrot…).

Za intervenci je považováno jednání s uživatelem přesahující 30 minut trvání konzultace. V případě kratšího jednání s uživatelem je toto jednání počítáno jako odborná konzultace. Z celkového počtu 2.239 kontaktů se jednalo o 537 konzultací a 1.702 intervencí.

Klienti k nám přicházejí jak z Prachatic, tak i ze spádové oblasti Vimperska, Volarska. Intervence jsou stále častěji poskytovány klientům ze širší spádové oblasti, též z Českobudějovicka. Od července 2018 jsme držiteli akreditace Ministerstva spravedlnosti ČR pro poskytování služeb v oblasti oddlužení číslo AO-043-2018, kterou jsme v roce 2023 úspěšně obhájili a nadále tak můžeme poskytovat dané služby.

Občanská poradna Prachatice byla podpořena z finančních prostředků MPSV ČR, Jihočeského kraje, měst Prachatice a Vimperk.

780klientů
2 221kontaktů
2poradenská místa

Spolupráce s ICOS Český Krumlov, o.p.s.

Bezplatné spotřebitelské poradenství v roce 2023 (podpořen z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu). V rámci projektu měly bezplatná právní poradna při ICOS Český Krumlov, o.p.s. v Českém Krumlově a Občanská poradna při o.p.s. KreBul vyčleněnu část provozní doby na spotřebitelskou problematiku, byly realizovány semináře pro školy, seniory, veřejnost. Hlavní dotazy stále směřují do oblasti reklamací a odstoupení od smlouvy.

Osobní asistence Prachatice

Osobní asistence Prachatice zahájila provoz ke dni 1. ledna 2021. Zaregistrována je Krajským úřadem v Českých Budějovicích pod registračním číslem 3 236 653. V uplynulém období zajišťovali provoz jeden sociální pracovník a dva pracovníci v sociálních službách, s úhrnným úvazkem 1,0.

Osobní asistence je terénní sociální služba. Jejím posláním je podpora a pomoc osobám při činnostech, které nemohou vykonávat sami. Jedná se o jednoduché úkony v domácnosti, ale i doprovody do práce, do vzdělávacích zařízení, institucí/úřadů či na volnočasové aktivity.

Osobní asistent uživatele podporuje při činnostech, které uživatelé nemohou vykonávat samostatně a tím se učí žít plnohodnotný život ve svém přirozeném prostředí, nejčastěji tedy v domácím prostředí. Důraz je u nás kladen na přirozené začleňování do společnosti a umožnění účasti osob v maximální možné míře při aktivitách běžného života při zachování lidské důstojnosti..

V uplynulém roce využívalo služeb osobní asistence 14 klientů, kteří mají podepsanou smlouvu o poskytování služby. Z důvodu narůstajícího zájmu o tuto službu byla navýšena kapacita klientů z 15 osob na 18 osob za rok.

Osobní asistence Prachatice byla podpořena z finančních prostředků MPSV ČR, Jihočeského kraje a města Prachatice.

Informační centrum pro mládež Prachatice

Potřebuješ poradit? Hledáš informace? Neumíš informace správně vyhodnotit? Je Ti 6 – 26 let? Právě pro tebe je tu Informační centrum pro mládež. Informace poskytujeme zdarma, diskrétně, anonymně a snažíme se pomoci ti najít řešení tvého problému v různých oblastech!

V roce 2023 bylo realizováno více jak 32 akcí a aktivit. Informačních a poradenských služeb či aktivit se zúčastnilo 1.442 návštěvníků, dalších 82 dotazů přišlo prostřednictvím elektronické komunikace.

Naplněným cílem ICM Prachatice bylo zvyšování informovanosti mládeže formou fungování centra, ve kterém mohou zájemci hledat všechny důležité informace, týkající se vzdělávání, volného času, cestování, prevence sociálně-patologických jevů, otázek každodenního života, života společnosti u nás i v zahraničí, především v rámci zemí EU (studium, možnost brigád, cestování…).

ICM je finančně podpořeno z prostředků Jihočeského kraje

Volnočasové aktivity a adaptační kurzy

ICM Prachatice

V oblasti volnočasové se zaměřujeme na nabídku a realizaci volnočasových aktivit, určených neorganizovaným dětem a mládeži na území města Prachatice. Jedná se především o činnosti zaměřené na zlepšení jejich možností při trávení volného času (výtvarné dílny, tematické soutěže, pracovní workshopy apod.). Volnočasové aktivity jsou určeny též dobrovolníkům, kteří pomáhají s jejich přípravou i vlastní realizací.

V roce 2023 bylo zrealizováno 22 volnočasových akcí, kterých se zúčastnilo 513 neorganizovaných dětí a mládeže. Akce realizovali lektoři a dobrovolníci, kteří při aktivitách pomáhají, případně je vedou jako své akce.

 

Volnočasové aktivity byly podpořeny z prostředků Jihočeského kraje.

 

Adaptační kurzy

Cílem kurzů je ulehčit vstup do nového prostředí (na druhý stupeň ZŠ, na střední, vysokou školu), stmelit kolektiv, prožít určité téma v životě formou hry. Zážitky a poznání získané během jediného kurzu se několikanásobně odrazí v následujících letech, kdy účastník získal zkušenost s tím, co jej může potkat a zvládne životní lekce jako dospělý jedinec.

V roce 2023 byly realizovány celkem 3 kurzy pro střední školy z Jihočeského kraje. Zapojeno bylo 57 žáků.

 

Příměstské tábory

ICM Prachatice

KreBul, o. p. s. v roce 2023 realiuzoval dva příměstské tábory:

Od Velikonoc po Vánoce, kde si děti vyráběly kalendář, zkusily mnohé tradice, vyráběly svíčky, masky, vypouštěly vlaštovky, zdobily vajíčka,  vyráběly aprílovou poukázku, otevíraly studánky, slavily 1. máj, vyrazily na výlet, udělaly táborák, slavily narozeniny každého z členů, zahrály si hry jak venku tak i uvnitř a především oslavily Vánoce.

Celý Retro tábor děti sbíraly "céčka", a to jako odměny při aktivitách a výhry v soutěžích, nebo za slušné chování, cvrnkaly kuličky, ozdobily gramofonovou desku, napsaly pohled, hrály tleskací hry, vycestovaly na výlet, dostaly igráčky a každý napsal a nakreslil každému něco do památníčku.

Na učitelích záleží

Hlavním smyslem projektu bylo ukázat důležitost učitelského povolání a zvyšovat zájem o učitelské povolání v Jihočeském kraji, popularizovat studium učitelství a zvyšovat atraktivitu učitelské přípravy.

Pro žáky ze Střední pedagogické školy Prachatice a Gymnázia Prachatice byla připravena setkání s názvem „Na kafe s učitelem“ či „Na kafe s ředitelem“. Cílem byla diskuze o této profesi, jejích kladech i záporech, o motivaci být učitelem v různé životní etapě – proč se stát učitelem, jaké to je být začínající učitel, učitel s dlouholetou praxí, učitel v důchodu.

Další aktivitou byly dvě celokrajské soutěže, které se uskutečnily pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Pavla Klímy. Pro základní školy byla soutěž zaměřena na téma „Kdo/kým je pro mě učitel“, pro střední školy pak bylo téma „Učitel v procesu“.

KreBul, o. p. s. a Střední pedagogická škola Prachatice se propojila a byla vytvořena metodika her zaměřená na prosociální výchovu a prevenci šikany na školách. Žáci si sestavili vlastní metodiku pod vedením pedagoga a tu ověřili ve svém ročníku. V rámci aktivit sdíleli tyto příklady dobré praxe i s prvními ročníky. Po provedení byla poskytnuta zpětná vazba jak od žáků prvních ročníků, tak i právě těm ze třetího ročníku od pedagogů samotných.

V neposlední řadě si studenti z gymnázia vyzkoušeli, jaké to je být učitelem. Pod vedení pedagoga si připravili téma jedné vyučovací hodiny, tu si pak odvedli a následně si spolu celý proces vyhodnotili.

Projekt hodnotíme jako přínosný, podařilo se naplnit cíle, které jsme si v projektu nastavili. Část aktivit poběží i po skončení projektu a jeho financování z prostředků MŠMT, z čehož máme radost.

Projekt byl finančně podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy

Teambuilding pro učitele

Aktivity na sebepoznání a sebepojetí, posílení sociální kreativity a psychohygiena, rozvoj mezilidských vztahů, komunikace, kooperace, poznávání svých kolegů v různých rolích, návody na řešení konfliktů či znalost zákonů… To vše souvisí se zdravým klima a budováním komunity ve sborovně, příjemného prostředí mezi spolupracovníky, překračováním hranic a komfortní zóny. To, co při hře působí banálně, komicky, se může stát nostalgickým, boří bariéry, podněcuje k tomu, aby se sdíleli nové informace o sobě, reformuje vztahy – už neberete své kolegy jako spolupracovníky, kteří přišli do práce, ale jako lidi, kteří mají vztahy s lidmi.

Nejen tyto aktivity, ale především dramaturgie programu, atmosféra a pohoda umožnila vystoupit ze svých rolí, trochu se odvázat a skutečně spatřit ty, s kým pracujete. Utvořily se nové zážitky, posílily se vazby, prohloubila důvěra. Lektoři se ptali, „co potřebujete“ a pedagogové sami sdíleli své prožitky v atmosféře důvěry.

Díky programu, který připravili zaměstnanci KreBul, o. p. s. pro Základní školu Karlovy Vary, Truhlářská 19, opírající se o neformální vzdělávání, volnočasovou a zážitkovou pedagogiku, dostali učitelé návody, které rozšiřovali jejich znalosti pro obohacení výuky.

Dobrovolnické centrum Prachatice

Dobrovolnické centrum Prachatice vytváří podmínky pro spolupráci mezi přijímajícími organizacemi a vysílající organizací, tedy uzavření dobrovolnické smlouvy. Pro dobrovolníky zajišťuje pojištění, supervizi, proškolení.

K využití je také elektronická databáze dobrovolnických příležitostí, kde se evidují nabídky a poptávky po dobrovolnické pomoci v regionu Prachaticka.

V roce 2023 bylo evidováno 65 dobrovolníků s podepsanou smlouvou, dále 25 těch, kteří nechtějí mít podepsanou smlouvu. Jen v KreBul, o.p.s. bylo dobrovolníků využito při 219 akcích. Dobrovolníci působili i v řadě dalších organizací nejen ve městě Prachatice (dále např. Chelčice, Vodňany…). 

V roce 2023 jsme se stali součástí Národní asociace dobrovolnictví (NAD), která je zastřešující dobrovolnou, neziskovou, nezávislou a nepolitickou organizací, spojující dobrovolnické programy pracujících s dětmi, mládeží, rodinou a seniory. Všestranně podporuje rozvoj dobrovolnictví a dobrovolnických mentoringových programů v ČR a přispívá k neformální výchově, sociální aktivizaci i sociální inkluzi ohrožených skupin obyvatel. V rámci metodické podpory jsme využili realizaci interního auditu Dobrovolnického centra Prachatice. Auditorkou stanovená doporučení se týkala především zdokonalení vedení dokumentace v oblasti ochrany osobních údajů, v aktualizaci a doplnění smluv s dobrovolníky, a také v oblasti strukturování manuálu, stížností či mimořádných situací.

Koordinátor Dobrovolnického centra Prachatice, se vzdělával v cyklu „Jak na spolupráci s dobrovolníky“. Tento cyklus připravila organizace Tamjdem, o. p. s., která pomáhá různorodým neziskovkám po celé České republice růst. Pořádá pro ně denní, víkendové a týdenní dobrovolnické akce na pomoc s manuální prací a šetří tak jejich čas, lidi a peníze, či právě dělá různé semináře a vzdělávání.

Program „Potřebuješ přátele? Předtím poznej PPPPPřítele!“, nabízí dětem
a mladým lidem, kteří se ocitli v tíživé situaci dobrovolníka – kamaráda, se kterým
vytvářejí přátelství s možností společného trávení volného času, péči a vzájemný vztah, podporu jednotlivců, prevenci ve volném čase, pomoc jako zábavu ve společných zážitcích.

Dobrovolnické aktivity jsou podpořeny z prostředků Ministerstva vnitra ČR a Jihočeského kraje.

Evropská dobrovolnická služba

V uplynulém roce jsme zakončili společný projekt s naší spřátelenou organizací Hodina H z Pelhřimova v rámci projektu „Czech Imprint“, podpořeného z Evropského sboru solidarity.

Dobrovolníkem, který zavítal do naší organizace, byl Ihor z Ukrajiny, který u nás působil sedm měsíců. Po tuto dobu se věnoval aktivitám pro děti i seniory, připravil si zajímavá povídání o své zemi, konverzoval v angličtině, povídal studentům o dobrovolnické službě v zahraničí.

Evropský sbor solidarity (dříve evropská dobrovolná služba - EDS) umožňuje mladým lidem zapojit se do dobrovolnických projektů. Cílem je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi. Určen je mladým lidem ve věku 18 – 30 let (možnost zapojení i lidí s handicapem), kteří mají možnost vycestovat na 2-12 měsíců, přičemž mají hrazeno ubytování, stravu, jazykový kurz, pojištění, dopravu a navíc kapesné.

Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj

Regionální dobrovolnické centrum (RDC) vzniklo v rámci veřejné zakázky Ministerstva vnitra ČR v roce 2020. Projekt sice skončil, ale některé aktivity pokračují dále, nadále budujeme platformu dobrovolnických organizací a pracovníků s dobrovolníky, realizujeme pracovní skupinu, jejímž hlavním cílem je připravit a poté prosadit jako dokument platný v rámci Jihočeského kraje.

V roce 2023 jsme se zaměřili na to, vytvořit „platformu“ dobrovolnictví – tedy propojit dobrovolnická centra s akreditací i bez akreditace, potkávat se, sdílet příklady dobré praxe, poukázat na překážky, které dobrovolnictví má ve svém rozvoji, být hlasem na Krajském úřadě Jihočeského kraje a posunout dobrovolnictví především od běžného dobrovolnictví k využití dobrovolníků v době krizí, především se zvládáním dopadů uprchlické krize související s invazí Ruské federace na Ukrajinu. Proto i témata, která se objevovala nejen v monitoringu článků souvisela s dobrovolníky zapojenými při zvládání této krize, ale byly oceněny organizace (za JčK to byla ADRA, o. p. s.), či se o tomto tématu mluvilo např. na konferenci, kterou RDC JčK pořádalo.

DEN DOBROVOLNICTVÍ - V letošním roce byl tento den pojat formou konference, která vyvrcholila oceněním dobrovolníků cenou „Křesadlo“. V rámci konference, která se uskutečnila v Mezinárodním dni dobrovolnictví, zazněla celá řada zajímavých témat. Ta ukázala, jak je dobrovolnictví v kraji rozmanité, kolik dobra se koná v nejrůznějších segmentech naší společnosti.  

VZDĚLÁVÁNÍ - Bezúplatné vzdělávání bylo využito především při workshopu pořádaného na konci listopadu: NEHIERARCHICKÉ/PARTICIPATIVNÍ ŘÍZENÍ, kterým provázela Petra Frühbauerová z organizace NaZemi. Projekt byl podpořen Ministerstvem Vnitra ČR a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s RDC pro Jihomoravský kraj. 

OCEŇOVÁNÍ - RDC ocenilo z 32 nominovaných 10 dobrovolníků cenou KŘESADLO. Ocenění proběhlo 5. prosince na Den dobrovolníků. Ceny Křesadlo 2023 byly vyhlášeny pod záštitou náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Lucie Kozlové, za finanční podpory Ministerstva vnitra a Jihočeského kraje. Partnerem ceny je pak HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, z. ú.

Projekt RDC byl finančně podpořen Ministerstvem vnitra ČR a Jihočeským krajem

SeniorPoint Prachatice

Potřebujete pomoc v sociální oblasti? Nevíte si rady v každodenních situacích? Nebo si chcete jen  popovídat? SeniorPoint Prachatice je místo, kde vám pomáháme, kam se můžete s důvěrou obrátit!

SeniorPoint Prachatice můžete navštívit každý čtvrtek od 10:00 do 17:00 hodin.

Můžete využít připravené akce, vymyslet své vlastní, požádat o vydání Senior Pasu, získat odpovědi na vaše dotazy…V rámci aktivit jsou pravidelně zahrnuty i zdravotně-sociální aktivity.

V rámci SeniorPointu bylo realizováno celkem 39 samostatných akcí, dále pak 19 akcí pod hlavičkou SeniorPointu realizovaných přímo seniory (besedy, přednášky, workshopy). Připravených akcí se celkově zúčastnilo téměř 2.676 návštěvníků.

V rámci SeniorPointu proběhla řada akcí, výstav, aktivit, které nelze všechny ve výroční zprávě obsáhnout. Jejich přehled však lze najít v kronice SeniorPointu, kterou svědomitě vede Hanka RH+ Rabenhauptová.

Akce: adventy v zahradě, workshopy s Evou Tesařovou, exkurze v Českém Rozhlase, Význam jídla ve vyšším věku, Kurz jógy smíchu, Nej cukroví roku (to nej z našeho pečení), Piknik proti samotě, účast na Třetím festivalu seniorů v Plzni, Pochod pro mozek, Setkání s Rozárkou, Trénování paměti, … a celá řada dalších.

Výstavy: Vtipy staré 60 let, Karel Burda a uživatelé sociální rehabilitace Chelčického domova sv. Linharta, obrazy malovaných intuitivním malováním klientů strakonické pobočky Fokusu Písek, tedy i seniorů, Velikonoční zvyky, Svatby včera, dnes a zítra, Návrat květů – vycestovali jsme na zámek Kratochvíle, Umíme se postavit na vlastní nohy, Keep respect, Úsměvy, aneb smích ve fotografiích Hany a Karla Rabenhauptových, Šumavská krajina Václava Vondráška, Vaříme, pečeme, vzpomínáme…

Projekt SeniorPoint a aktivity pro seniory je podpořen z prostředků města Prachatice, Jihočeského kraje a Ministerstva kultury.

SeniorPoint PRESS a kalendárium

SeniorPoint Press

SeniorPoint PRESS – je čtvrtletník pro seniory a nejen je. Na jeho stránkách najdete zajímavé informace z nejrůznějších oblastí – představení vybrané seniorské organizace, seniorské osobnosti, informace ze SeniorPointu (jaké akce budou pořádány), rady z občanské poradny (spotřebitelská a finanční tématika), pozvánky na zajímavé akce, soutěž, nahlédnutí do jiných seniorských míst v ČR a zahraničí.

Na přípravě SeniorPoint PRESSu se podílí redakční rada ve spolupráci se samotnými seniory a také dobrovolníky z řad seniorů, kteří zabezpečují korektury textu a malování ilustračních obrázků. Předání PRESSu se vždy koná při příležitosti seniorské akce nejen v KreBul, o.p.s.

SeniorPoint PRESS vychází také v audio podobě, a to pro osoby s postižením zraku. Na jeho výrobě se podílejí dobrovolníci, kteří jednotlivé příspěvky namlouvají. Technické zpracování zajišťuje Václav Malina, dlouholetý rozhlasový redaktor.

 

Kalendárium seniorských akcí a aktivit

Jedná se o databázi, která zahrnuje pouze akce a aktivity, které jsou realizované seniory, seniorskými organizacemi cíleně pro seniory. Tato platforma vznikla spolu s pracovištěm SeniorPointu Prachatice, kdy se nám podařilo zprovoznit na webových stránkách žadatele v sekci SeniorPoint kalendář těchto aktivit. Cílové skupiny tak mohou na jednom místě zjistit, jaké akce a aktivity se v daném období konají, konaly, či se připravují.

databáze je přístupná zde: http://www.krebul.cz/senior-point/104/Kalendar-akci

Komunitní centrum Na půdě Prachatice

Komunitní centrum Na půdě pokračovalo a rozšiřovalo své aktivity dále. Probíhaly v něm již tradiční úterní setkání, školení ale i cvičení a různé semináře. Tento prostor je otevřený každému, kdo o něj má zájem či by jej chtěl využít pro své aktivity.

Pravidelná setkání komunity udržují svou tradici každé v úterý ve 14:00 a za uplynulý čas se odehrálo opravdu hodně. Nedílnou součástí centra byla rukodělná setkání, kdy účastníci např. zdobili keramiku lakem na nehty, vytvořili papírové ptáčky, které zdobily mezigenerační zahradu (kterou z části také osadili a vyzdobili účastníci setkání), drátkovali, vyráběli náramky, soli do koupele či malovali vajíčka. Nechyběla ani odpočinková a povídací setkání ku příležitosti oslavy narozenin, zahradního pikniku či vyprávění z natáčení. Během léta si komunita také uspořádala několik výletů – na Křišťanovický rybník, na zámek Kratochvíle, na křížovou cestu k Patriarchovi a další.

Komunita si sama plánovala a vybírala programy a témata na setkání, a tak byl každý měsíc odlišný od toho předešlého. 

Nově se mohli návštěvníci také zúčastnit seminářů, které se konají dvakrát v měsíci. Mezi proběhlé patří seminář o létání a letuškách, ezoterice, pečení housek a aktivitách pro děti na léto, smyslové aktivizaci, asertivitě či argumentaci. 

Aktivity byly podpořené v rámci projektu Živé a šťastné Šumavsko OPZ+ pod MAS Šumavsko, Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_008/0000015

Multikulturní výchova

Otázkou holocaustu a multikulturní výchovy se v KreBul, o. p. s. věnujeme od svého vzniku. Vydali jsme několik materiálů – knihu o pochodu smrti, DVD s příběhem přeživší účastnice, leporelo připomínající hřbitov ve Volarech či sborník z konferencí.

Tématu se věnujeme na konferenci, která je věnována holocaustu a multikultuře. Představeny jsou zde příklady dobré praxe, projekty z této oblasti. Pravidelně organizujeme setkání s pamětníky holocaustu, realizujeme besedy a přednášky na téma pochodu smrti.

V roce 2023 bylo v rámci projektu „Vzpomínka pro lidskost“ realizováno několik aktivit, mezi které patří: šestnáctá konference, besedy s autorkou knihy o pochodu smrti, beseda s publicistou Stanislavem Motlem, setkání s přímou účastnicí pochodu smrti Evou Erbenovou, koncert Hana Frejková a Jidiš VE TŘECH, výstava Spravedlivý mezi národy, besedy a přednášky, návštěva památníku v Mauthausenu, spolupráce na projektu Stezka lidských práv v Mauthausenu, výroba nového materiálu pro děti o pochodu smrti ve Volarech.

Projekt Vzpomínka pro lidskost byl podpořen z prostředků Jihočeského kraje, Nadačního fondu obětem holocaustu, města Prachatice a pod záštitou MUDr. Martina Kuby, hejtmana Jihočeského kraje a Ing. Tomáše Jirsy, senátora

Konference Volary a pochod smrti

Multikulturní výchova v praxi

Šestnáctý ročník konference o multikulturní výchově v praxi úspěšně proběhl, a to za účasti významných hostů z České republiky, Slovenska, Rakouska. Celkem 8 zajímavých příspěvků, představujících konkrétní programy a aktivity z této oblasti, ale také osobní příběhy jednotlivců, zaujalo všechny přítomné z řad veřejnosti i studentů.

Příspěvky byly velmi zajímavé. Například: Michal Dobiaš představil židovský hřbitov v Prievidzi a aktivity občanského sdružení Spolu sme Prievidza, Beta Rückschloss Nemcová nás zavedla do Bánske Štiavnice, představila své dvě publikace, věnující se židovské komunitě ve městě a také aktivity na záchranu židovského hřbitova. Jakub Imbera a Hadi Ebrahimain představili projekt Way of human rights, na které navázal pedagog Gymnázia Prachatice Tomáš Soumar se studenty Filipem Kuncem a Ondřejem Sdílnou, aby představili zapomenuté německé osobnosti, které se narodily v Prachaticích. Zajímavý byl také meziškolní projekt z Německa, při kterém Lucie Lauber a Maria Rauscher spolu se studenty odkrývaly příběhy pochodů smrti v Hallertau v Dolním Bavorsku. Zakončení patřilo dobrovolníkům pod vedením Hanky Rabenhauptové, aby netradiční formou představili nový materiál o pochodu smrti.

Letošní ročník konference ukázal, jak je důležité nahlížet téma multikultury z více úhlů pohledu. Jak důležité a přínosné jsou osobní příběhy a prožitky bez rozdílu na to, zda jde o pamětníka holokaustu nebo příslušníka jakékoliv menšiny. Právě díky těmto konkrétním příkladům si můžeme uvědomit, jak tenká je hranice mezi tolerancí a nenávistí, jak je důležité nepaušalizovat, ale utvářet si vlastní názory a postoje.

V letošním roce se konference konala pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby, senátora Ing. Tomáše Jirsy a Ing. Jana Bauera, poslance a starosty města Prachatice.

Konference proběhla za finanční podpory Jihočeského kraje a Nadačního fondu obětem holocaustu.

Spolupráce s Židovským muzeem v Praze

Vzdělávání

Zaměstnanci KreBul, o.p.s. se zúčastnili dalšího vzdělávání v Židovském muzeu. Tentokrát se jednalo o téma „Antisemitismus a jiné projevy nenávisti ve školním prostředí. Jak jim předcházet a čelit“. Mezi jednotlivými příspěvky byly např. Sociální sítě a jejich podíl na vnímání světa i přijímání dezinformací, Špatné a dobré skutky – co s nimi? Restorativní přístup při řešení konfliktů, Lázeňský antisemitismus v Čechách a na Moravě, Současné podoby antisemitismu, návštěva Pinkasovy synagogy.

Přednášejícími byly: Eva Janáčová, Julie Matesová, Andrea Matoušková, Zuzana Pavlovská

Program vzdělávání byl velmi zajímavý a užitečný pro další využití v dalších aktivitách. Děkujeme Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze za možnost být součástí.

Setkání s Evou Erbenovou

Jaroslava Krejsová a Zdeněk Krejsa se v Praze setkali s přímou účastnicí pochodu smrti paní Evou Erbenovou. Ta již podruhé ve svém životě utekla před válkou, tentokrát před tou v Izraeli. Během setkání paní Eva vzpomínala na pochod smrti, který téměř zázračně přežila, na její život po válce i život současný, kdy i přes svůj požehnaný věk stále jezdí po přednáškách a přibližuje svůj život nejen mladé generaci. Vyprávěla také o současné situaci v Izraeli, díky které se znovu dostala do Prahy. Velmi silné vyprávění paní Evy máme zachyceno v audio i video podobě, které bude uchováno jako velmi cenná vzpomínka.

Besedy se Stanislavem Motlem

Publicista a novinář Stanislav Motl zavítal po čase do Prachatic, kam přijel na pozvání KreBul, o.p.s. v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost. Besedoval s veřejností i se studenty a opětovně svým poutavým vyprávěním zaujal všechny přítomné.

Pro veřejnost si na přání připravil promítání a povídání na téma „Kam se poděl zlatý poklad“. Při této přednášce se věnoval dramatickému pátrání po osudech zlatého československého pokladu v nejrůznějších archivech u nás i v zahraničí. Vzpomínal na zajímavá setkání s pamětníky a představil utajované zápisy z vleklých a dramatických jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii "daň za osvobození", do níž spadaly mimo jiné uniformy a výzbroj nejenom živých, ale i padlých vojáků, včetně bomb, které naši letci shodili na Německo. Informace, které při přednášce zazněly, ještě dlouho rezonovaly v uších mnohých přítomných návštěvníků.

Při druhé přednášce se věnoval tématu „Česká stopa Adolfa Eichmanna“, při níž vyprávěl o náročném pátrání a dokumentování celého příběhu studentům Gymnázia Prachatice a veřejnosti. Návštěvníci se tak dozvěděli o jihočeských kořenech (vazby na blízké okolí Českých Budějovic) rodiny Adolfa Eichmanna, který je považován za architekta holokaustu a také o náročném pátrání po jeho osobě po válce, které vyústilo až v zásah elitní izraelské zpravodajské služby Mossad, která Eichmanna vypátrala, odvezla do Izraele, kde byl postaven před soud a následně odsouzen k trestu smrti, který přijal, byť se necítil čímkoliv proviněn.

Koncert Hany Frejkové

Jidiš VE TŘECH

Další zajímavou součástí projektu Vzpomínka pro lidskost byl koncert Hany Frejkové – Jidiš VE TŘECH. Ten se odehrál v půdních prostorách KreBul, o.p.s.

 Hana Frejková je herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy "Divný kořeny". Jidiš VE TŘECH je uskupení, se kterým zpívá jidiš písně. Jak sama Hana Frejková uvádí „Tento projekt vznikl v roce 2009, kdy jsem ke spolupráci přizvala klarinetistu Milana Patočku a akordeonistu Slávka Brabce a také svou dceru Mariannu Boreckou“.

Skupina se věnuje interpretaci jidiš písní a snaží se o zachování této kultury v našem povědomí. Kontrast mezi smutkem a ironií spolu s melodikou vytváří ono zvláštní napětí, které dělá tyto písně tak ojedinělé. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií. Při jejich poslechu je možno pocítit jemné kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, pro níž je mnohdy nepostradatelný.

Akordeon a klarinet jsou nástroje klezmerů a šumařů, kteří hráli v hospodě, na dvoře, na ulici. Dodávají těmto písním nezapomenutelné kouzlo a vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života.

Multikulturní knihovnička

Multikulturní knihovnička, která vznikla jako jeden z projektů KreBul, o. p. s., a je zaměřená na témata lidských práv, multikultury, holocaustu, čítá na 300 titulů, včetně audioknih. Mnoho publikací bylo zakoupeno díky finančním darům od organizátorů „military death march“ (vzpomínkový dálkový pochod připomínající události konce II. sv. války).

Publikace v knihovně jsou dostupné k bezplatnému zapůjčení a za roky své existence si knihovna našla své pravidelné čtenáře, kteří tuto možnost rádi využívají.

Stále pokračuje výzva, kdy mohou dárci věnovat publikace s uvedenými tématy ke studijním účelům. Cílem je oslovit širokou veřejnost, která do knihovničky může darovat nové i starší knihy, které se tematicky hodí – tedy o holocaustu, lidských právech, multikulturní výchově. Knihy, DVD, publikace…můžete nosit přímo k nám, na Zlatou stezku 145.

We Remember

27. ledna

KreBul, o.p.s. se zapojil do výzvy WeRemember, která má za cíl připomínat a nezapomínat na události spojené s druhou světovou válkou.

V rámci Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který je celosvětově připomínán 27. ledna, si také pracovníci KreBul, o.p.s. připomněli osudy pamětníků holocaustu.

Sami Steigmann, pamětník, který byl jako jeden a půl roční chlapeček s rodiči odvlečen do koncentračního tábora, kampaň též podporuje. „Nesmíme zapomínat. Nebudeme žít navěky. Musíme vzdělávat mladé lidi, aby byli nejen znalými, ale také aby se aktivně podíleli na tom, aby se to již nestalo. Nejen židovskému obyvatelstvu, ale ani žádné jiné skupině lidí“, shrnuje v krátkém medailonku.

A jak se do kampaně můžete zapojit? Napište na papír #WeRemember, pořiďte fotku, kde držíte tento nápis a sdílejte ho na sociálních sítích (lze zaslat přímo na stránku kampaně). Společně můžeme přispět k tomu, že na minulost nikdy nezapomeneme.

Z Prachatic za poznáním Mauthausen, věznice Pankrác, Národní archiv

KreBul, o.p.s. přizvala k této cestě studenty Gymnázia Prachatice a také veřejnost. Místa v autobuse se rychle zaplnila a do Mauthausenu vyrazila 50 návštěvníků. Jedna skupina vyrazila nejprve do památníku bývalého koncentračního tábora, kde se nás ujala průvodkyně, aby nám sdělila základní informace o táboře a provedla nás tímto památníkem.

Druhá skupina zatím vyrazila s lektorem a autorem metodiky pro lektory Jakubem Imberou z KreBulu na stezku lidských práv. Ta začíná svou jednu etapa symbolicky na vlakovém nádraží v Mauthausenu, odkud právě vycházeli i vězni po příjezdu vlakem. Cestou je řada zastavení, která připomínají nejen historický kontext, ale též osobnosti, které jsou spjaty s lidskými právy. Tato etapa pak končí v bývalém lomu, kde vězni vykonávali velmi náročnou fyzickou práci, řada z nich zde bohužel nalezla smrt, a to jak vysílením nebo na pověstných schodech smrti anebo jen tak pro zábavu dozorců. Cestou účastníci diskutovali o lidských právech, o historii tohoto místa i si vyzkoušeli některé z připravených aktivit.

Další cesta vedla do památníku ve věznici Pankrác, kde návštěvníci navštívili vazební věznici (vše v běžném provozu) a památník Pankrácká sekyrárna, tedy bývalé popraviště. Odtud pak vedla cesta do Národního archivu, kde byli účastníci seznámení s celým fungováním archivu – archivace, restaurování, digitalizace, vyhledávání v historických dokumentech.

V prosinci se skupina 40 účastníků složená ze studentů Gymnázia Prachatice, turistů z Volar a dalších zájemců vydala do Prahy. Jejich kroky vedly do Pankrácké věznice a dále do Národního archivu v Praze. První část exkurze vedla do věznice Pankrác. Studenti absolvovali prohlídku části samotné věznice, konkrétně navštívili vazební věznici, jedno oddělení, kde se mohli podívat, jak vypadá ubytování v celách, společenská místnost, dozvědět se o režimu v takovém zařízení i jak věznice funguje jako celek. Druhá část výpravy pak navštívila Památník vazební věznice. Ten vznikl po druhé světové válce v autentických prostorách bývalého popraviště, tzv. sekyrárny. Smyslem památníku je připomínat zrůdnost nacismu a hrdinství těch, kteří mu odporovali za cenu vlastního života. Návštěvníci tak mohli shlédnout vývoj vězeňství na různých artefaktech, ale také navštívit autentické prostory, kde byl vynesen rozsudek smrti, kde byla provedena poprava na gilotině. O skvělý výklad a řadu zajímavých informací z památníku i života věznice se postaral náš průvodce Jiří Diviš, který je zároveň tiskovým mluvčím věznice.

Druhá část exkurze pak patřila návštěvě Národního archivu v Praze. Archiv zajišťuje komplexní péči o archiválie z ústředních úřadů českého a československého státu od středověku po současnost. Celkově se zde nachází více jak 130 běžných kilometrů archiválií. Návštěvníci se tak díky průvodcům – Aleně Šimánkové, Janu Kouřimském a mnohým dalším – podívali na celý proces archivnické práce. Od depozitářů, přes dílny pro restaurování archiválií, oddělení digitalizace s nejmodernějšími zařízeními i badatelny. Seznámili se s prací archivářů, na připravených dokumentech se mohli podívat, jak se archivní materiály ošetřují, jak jsou skladovány. K nahlédnutí jsme tak měli například spisy, které se týkají dozorců tzv. volarského pochodu smrti, ale například i šumavských převaděčů, jako soudní spis Josefa Hasila.

Ohlédnutí za poznáním

Pár fotografií z Výletu za poznáním.

Výstava „Spravedliví mezi národy“

Putovní výstava s příběhy držitelů ocenění Spravedliví mezi národy byla zahájena ve vstupních prostorách Gymnázia Prachatice. Jedná se o výstavu, která je realizovaná ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, které se zasloužilo o českou verzi výstavy.

„Titul Spravedlivý mezi národy je udělován lidem nežidovského původu, kteří během druhé světové války riskovali životy své, svých blízkých a přátel, aby pomohli Židům v záchraně života. Poskytli jim úkryt, pomáhali při útěku a zajišťovali materiální podporu, ale svojí sounáležitostí je podporovali i psychicky. Svědectví o záchraně podávají sami zachránění, případně potomci zachráněných nebo zachránců“, uvedla k výstavě vedoucí Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze Zuzana Pavlovská.

Way of Human Rights

Stezka lidských práv

KreBul, o.p.s. je již několik let součástí mezinárodního projektu WAY OF HUMAN RIGHTS, který je financován v rámci evropského programu Erasmus+. Během realizace aktivit projektu vznikly naučné stezky v rakouských městech Mauthausen a Gusen a Italském Empoli. Stezky kombinují historicky významná místa, odkazují na historický kontext doby holocaustu a vybraná lidská práva. V Mauthausenu a Gusenu jsou jednotlivá zastavení doplněna informacemi o osobách, které jsou či byly aktivní na poli lidských práv.

Cílem projektu je předat různým skupinám lidí informace nejen o věcech, které se děly na místech koncentračních táborů, ale zároveň se zaměřit na současnost a zdůraznit důležitost lidských práv. I proto byly vytvořeny pohlednice s různými otázkami tykající se lidských práv, které mohu šířit myšlenku ještě o kus dále.

Úlohou naší organizace v projektu byla zejména příprava metodických materiálů pro průvodce na těchto stezkách. Mimo výkladovou část obsahují materiály i příběhy, hry, aktivity, box plný předmětů či otázky k diskusi, které umožní každému přiblížit si téma lidských práv.

Babičko vyprávěj přibližuje pochod smrti

Publikace

Nová publikace o pochodu smrti, tentokrát určená menším čtenářům, vznikla jako poděkování Jaroslavě Krejsové. Publikace je ilustrovaný příběh, ve kterém vystupuje babička a její dvě vnoučata, která k ní jezdí na prázdniny do Volar. S postupem věku se zajímají o to, proč jsou ve Volarech dva hřbitovy a chtějí od babičky znát odpovědi. Ta jim ale odpoví, že to není příběh pro malé děti a že až budou starší, tak jim příběh odvypráví. A tak se také stalo a Jaruška s Toníkem se dozvídají o tom, co to byl pochod smrti a že prošel také přes Volary, že se babička osobně poznala s několika účastnicemi tohoto pochodu, které jí o něm vyprávěly a jak je důležité předávat jejich příběh dál, aby se nikdy nezapomnělo.

Autorem materiálu je Zdeněk Krejsa, vnuk Jaroslavy Krejsové, který se díky ní tématu již řadu let věnuje, pořádá konference, přednášky, setkání s pamětníky, výstavy… Díky tomuto tématu vznikla také obecně prospěšná společnost KreBul, která v odkazu paní Krejsové pokračuje. Autorem ilustrací je Jakub Imbera, pro kterého to byla velká výzva, jíž se zhostil skvěle a v obrázcích vystihl přesně pocity doby.

Příběh byl prvně představen formou dramatizace příběhu v rámci konference o multikultuře, o kterou se postarali Hanka Rabenhauptová jako vypravěčka, Emilie Popielová coby babička a jako vnoučata Jakub Kadlec a Andrejka Houšková. Jejich vyprávění bylo zakončeno symbolickým předáním kamínků všem přítomným.

Military Death March

Pochod

Pracovníci KreBul, o.p.s. se opět po roce aktivně zapojili do již desátého ročníku vzpomínkového pochodu Military Death March. Ten je vzpomínkou na ženy, které šly v pochodu smrti od ledna do května roku 1945. Pochod šel přes naše území, přes Volary a skončil u Husinecké přehrady.

Na začátku celého nápadu byl článek o Jaroslavě Krejsové a jejím vnukovi, kteří o pochodu smrti napsali knihu a připomínají tak události, které se stali na konci druhé světové války. Tohoto příběhu se ujal Jaroslav Nábělek a další jeho kolegové, kteří se rozhodli uspořádat vzpomínkový pochod. Ten má za sebou již 10. ročník a nabízí 3 základní trasy – 75km, 30km nebo 12km. Najdou se však i tací, kteří trasy různě kombinují.

Za KreBul se pánská část pracovníků – Zdeněk Krejsa, Jiří Gabriel Kalima a Jakub Imbera – zapojila do trasy WALKING, která měří 30km a účastníci při ní musí z Vimperka dojít na vrchol Boubína a zpět.

Události, na které se nezapomíná

Setkání

Jednou z aktivit je předávání poznatků o pochodu smrti, který je již trvale spojen s naším regionem, protože prošel přes Volary a skončil u přehrady v Husinci. Setkání s žáky doplňujeme i historickými dokumenty, video materiálem a na konkrétních příbězích konkrétních pamětníků přibližujeme tyto události, na které nesmí být zapomenuto.

Takovým bylo v závěru školního roku setkání se žáky devátého ročníku ZŠ Vodňanská Prachatice, kteří se vydali do Volar, aby se na hřbitově obětí pochodu smrti setkali s Jaroslavou Krejsovou, autorkou knihy o pochodu smrti. Žáky doprovodila ředitelka školy Petra Sandanyová a učitelka Lenka Andraschková, která nám napsala: „Děti tohle téma hodně zajímá a paní Krejsová nám pověděla i pár informací o odsunu německého obyvatelstva. To se nám tematicky hodilo, šli jsme pak pěšky také okolo Cudrovic“.

Děkujeme paní ředitelce i paní učitelce ze ZŠ Vodňanská Prachatice, že se do Volar s žáky vydaly a přiblížily jim tak události staré více jak 78 let. A také žákům, že je pro ně téma stále zajímavé, o čemž svědčila i řada dotazů, které na hřbitově obětí pochodu smrti ve Volarech měli.

FOOD.BODY.LIFE Zdravý a nový životní styl

V roce 2023 pokračoval provoz poradny a poskytování poradenství v rámci zdraví a nového životního stylu FOOD.BODY.LIFE.

Poradna nabízí: Konzultace nového životního stylu, Programy celkové proměny, Úpravy jídelníčků a životního stylu, Odborné, individuální i skupinové poradenství v oblasti výživy a zdravého životního stylu, Poradenství dle aktuálních životních etap, změn, Vyhodnocení dosavadní pohybové aktivity, Programy celkové proměny (výživa, krása, image, poradenství v uplatnění na trhu práce, atd.).

Poradna nenabízí žádné zázračné přípravky na hubnutí, ale poradkyně pracuje přímo s jídelníčkem klienta, který se během konzultací upravuje tak, aby byl dostatečně vyvážen a vyhovoval principům zdravého stravování a měl pro klienta ten největší efekt. Důležitou součástí je také pohyb, který by neměl chybět žádný den.

Mimo jiné jsou v rámci poradny realizovány individuální i skupinové workshopy, kurzy, semináře na různé výživové směry, vaření dle ročního období, dle trendů. Chod poradny zajišťuje certifikovaná pracovnice Lucie Jahelková.

Mezigenerační zahrada „Už to roste, už to klíčí“

Rok letošní byl ozvláštněn renovací zahrady. Společnost Kaufland a Nadace Via věnovali v rámci grantové výzvy „Už to roste, už to klíčí“ finanční prostředky ve výši 64.000, - Kč na úpravy Mezigenerační komunitní zahrady při KreBul, o.p.s.

A k jakým proměnám vlastně v zahradě došlo? Vybudoval se a naplnil hmatový chodníček, pás keřů s borůvkami, rybízem a angrešty, vysadily se trvalky do vyvýšených truhlíků, osadila se nově bříza kulatou lavičkou, u lípy byla odstraněna podpůrná konstrukce, nakoupeny byly nové stoly a židle, osazena byla všechna okna kvetoucími květinami, ostříhán byl motýlí keř, několikrát posečená tráva, zametené chodníčky, instalované sudy na dešťovou vodu na zalévání, osazeny květináče rostlinami, které si dobrovolníci přinesli, vykopán a srovnán terén  u domu, vyložen kameny, usazen byl kuželník, ostříhán břečťan, přenesena knihobudka, ukotven stolek k jednání, zavěšena zvonkohra z keramiky na strom, nainstalováno pítko pro ptáčky, usazen hmyzí domeček a také nová budka pro ptáčky, nově nainstalována venkovní výstava fotografií, nařezané dřevo na oheň, …

Velké poděkování patří společnosti Kaufland a Nadaci Via za poskytnuté finanční prostředky a dárkový poukaz na nákup občerstvení, městu Prachatice, Technickým službám města Prachatice, Ivanu Koubovi, Jakubovi Imberovi, Jiřímu Gabrielu Kalimovi, Hance RH+ Rabenhauptové a všem, kdo se jakýmkoliv způsobem podílel na pracích v zahradě.

Taxík Maxík Speciální taxík pro seniory a zdravotně postižené

Již osm let zajišťuje město Prachatice přepravu seniorů a osob se zdravotním postižením - Taxík Maxík. Pět let tuto službu zajišťovala Oblastní charita Prachatice. Na základě vzájemné domluvy a na základě rozhodnutí Rady města Prachatice službu již čtvrtým rokem zajišťuje KreBul, o.p.s.

Služba je určena zejména osobám starším 65 let, osobám se zdravotním postižením, pečujícím. Služba se poskytuje na území města Prachatice a cena za dopravu je stanovena na 10,- Kč za kilometr a osobu. V roce 2023 najezdil Maxík více jak 8.000 kilometrů a přepravil více jak 770 osob. O vaši přepravu se starali Jakub Imbera, František Machoň a Jana Martíšková.

Stejně, jako v minulosti, platí nutnost objednat si dopravu alespoň den předem, a to buď osobně na adrese KreBul, o.p.s., Zlatá stezka 145, Prachatice nebo na telefonním čísle: 736 647 337.

Těšíme se na společně ujeté kilometry. 

Maškarní bál 17. března 2023

V pořadí již třetí maškarní bál proběhl v pátek 17. března v sále Národního domu. Jeho výtěžek opět pomůže dalším aktivitám pořádající organizace. Bál byl zahájen vystoupením Tanečního oboru Základní umělecké školy Prachatice pod vedením Olgy Pilátové. Ten se představil hned dvakrát – skladbou Palladium a Kankánem. Průvodního slova se tradičně ujal Lukáš Randák, člen souboru opery Jihočeského divadla a muzikálový zpěvák, který nejprve představil pořádající společnost, prozradil také záměr, na který bude letošní výtěžek použit. Poté předal slovo řediteli společnosti a dále předsedovi Správní rady a prvnímu více primátorovi města Prievidza Michalu Dobiašovi, kteří popřáli návštěvníkům příjemnou zábavu a krátce přítomné pozdravili.

Po oficiální části se všichni přítomní mohli tanečně vyžít za skvělého hudebního doprovodu kapely Valda Band z Českých Budějovic, jejíž tóny nenechaly nikoho dlouho sedět na židli. K tomu mohl každý vyzkoušet hru štěstí a odnést si tak některý ze zajímavých dárků, které byly připraveny díky štědrosti dárců, kterým ještě jednou velice děkujeme.

 Další dárek pak přítomní dostali přímo od moderátora večera Lukáše Randáka, který proměnil role a z moderátora se stal muzikálovým zpěvákem. Svým zpěvem potěšil přítomné, některé z dam dokonce i tanečkem.

O půlnoci byli přítomní pozváni do imaginárního kina, aby mohli shlédnout zcela nový videoklip, který přibližuje činnost organizace. Vlastní text o aktivitách KreBulu nazpíval právě Lukáš Randák, o nahrávku zvuku se postaral Jakub Weiss, video sestavil Jakub Imbera. Přítomní tak mohli nahlédnout pod pomyslnou pokličku domu Zlatá stezka 145, ostatní tak mají možnost učinit na sociálních sítích (Odkaz na video).

Maškarní bál podpořen z prostředků Jihočeského kraje, Ministerstva kultury ČR a města Prachatice.

Kvalitněji s KreBulem Projekt

V průběhu roku 2023 byl realizován projekt „Kvalitněji s KreBulem“ registrační číslo projektu 23/009/19210/231/106/000697, který byl realizován v rámci opatření 19.2.1. Podpora provádění operací v rámci strategie komunitně vedeného místního rozvoje v 9. výzvě dle Strategie komunitně vedeného místního rozvoje „Živé a zdravé Šumavsko“. 

V rámci vybavení byly zakoupeny hudební nástroje, vybavení relaxační místnosti prvky pro světelnou terapii, PC technika, ozvučení a osvětlení, venkovní vybavení.  

Projekt v celkové výši 299.996,- Kč byl podpořen z prostředků Evropské unie z Programu rozvoje venkova prostřednictvím Místní akční skupiny Šumavsko MAS Šumavsko, z. s. Výše dotace činila 80%. 

Relaxační místnost

V domě Křižovatka u parku totiž vznikla relaxační místnost. Ta je vybavena například již zakoupeným masážním křeslem a dále prvky snoezelenu. Jedná se o speciální místnost, vybavenou nejrůznějšími světelnými prvky, které navozují pocit klidu, relaxace, snížení neklidu, úzkosti. Prostor je doplněn o hudební kulisu a využití vonných esencí, pro co největší relaxaci toho, kdo v místnosti bude. Prostor bude sloužit veřejnosti, ale také např. pracovníkům pomáhajících profesí, jako prevence předcházení syndromu vyhoření, místo pro načerpání sil, odpočinku.

Vybavení místnosti podpořili návštěvníci maškarního bálu (v rámci veřejné sbírky) a dále Evropská unie z Programu rozvoje venkova (prostřednictvím MAS Šumavsko).

Novoroční koncert

Koncert symbolicky odstartoval další rok aktivit v domě Křižovatka u parku, Zlatá stezka 145 Prachatice. Úvodního slova se ujal ředitel společnosti Zdeněk Krejsa, který přivítal početné posluchače a poděkoval jim, že se společně přišli na chvíli zastavit a užít si společný čas. Pak již předal mikrofony čtyřem hostům, kteří přijali pozvání a přijeli se svým koncertem do Prachatic na půdu.

Za klavír usedl skvělý klavírista, hudebník a také zpěvák Petr Ožana a mikrofonů se ujali Andrea Holá, Elis Ochmanová a Lukáš Randák, který se v roce 2020 stal jedním z patronů komunitního centra. Od prvních tónů bylo zřejmé, že se bude jednat o neopakovatelný večer. A také, že ano.

Známé hity střídaly ty méně známé a účinkující se střídali u mikrofonů, aby každý ukázal své umění. Celý koncert provázela úžasná nálada a atmosféra a bylo vidět, že vystupující nepojí pouze hudba a zpěv, ale zejména opravdové přátelství, díky kterému se vzájemně doplňují, podporují, dělají si ze sebe legrácky a hlavně… dávají do zpěvu své srdce. Že to skvěle funguje se ukázalo i v publiku, kde smích občas vystřídala nějaká ta slza dojetí, ale hlavně radost, pohoda, blízkost. Přesně, jako v závěrečné písni, kterou všichni známe v podání Hanky Zagorové: Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné. Hvězda, aby plála, člověk vyšel z mála, hlas zněl jako hlas má. Je naprosto žádoucí, láska aby hřála za nocí. To je naprosto důležité, abych byla šťastná.

Jsme velmi rádi, že se nám koncert podařilo uspořádat. Děkujeme všem, kdo jej přišli podpořit svou účastí. Děkujeme účinkujícím – Andree Holé, Elis Ochmanové, Lukáši Randáškovi a Petru Ožanovi, kteří nás všechny přesvědčili o svých kvalitách. V neposlední řadě děkujeme také zvukaři, kterým se pro tento večer stal Jakub Weiss.

Podařilo se V roce 2023

Bleší trhy a prodej KreBul obchůdku

V roce 2023 pokračovala série bleších trhů a prodeje výrobků z našich aktivit. Každý měsíc k nám mohli zájemci zavítat a za pár korun si nakoupit někdy zcela nové věci. Celý výtěžek byl věnován na veřejnou sbírku a podporu akcí a aktivit. Trhy zajišťovali jako dobrovolnice Bohdana Kollarová a Růžena Krejsová.

AICM

V březnu 2023 proběhlo v Prostějově setkání členů Asociace pro podporu rozvoje Informačních center pro mládež v České republice (AICM). Své zastoupení měla Informační centra pro mládež (ICM) z Českého Krumlova, Lomnice nad Popelkou, Pelhřimova, Prachatic, Prostějova.

MAPOVÁNÍ BARIÉR

Pracovníci KreBul, o.p.s. byli přitom. Účastnili jsme se mapování bariér, pracovních skupin, několik projednávání proběhlo právě v našich prostorách, náš pracovník Jakub Imbera se stal grafickým tvůrcem mapy, účastnili jsme se předání mapy veřejnosti. Děkujeme za krásnou příležitost.

Předávání zkušeností v Bosně a Hercegovině

V Zavidoviči (Bosna a Hercegovina) proběhla již druhá akademie v rámci mezinárodního projektu zaměřeného na rozvoj a zlepšování komunitního života v místě. Projekt, který realizuje společnost „Centar Za Majke Plamen“ využívá znalostí a zkušeností z již vzniklých mateřských center či komunitních center ve státech Visegrádské 4. Partnery v projektu se stali jak zástupci České republiky, Slovenska, tak i Maďarska. Osm témat bylo nabídnuto účastníkům po čtyři dny počátkem února, a to s osmi lektory.

Věříme, že i naše výstupy přispěly k získání potřebných informací. Například z prezentace „Proces řízení projektů“ se Zdeňkem Krejsou, praktických dovedností z prezentace „Komunikační dovednosti“ s Hankou RH+ Rabenhauptovou a orientace na sítích z prezentace „Jak na sociální sítě“ s Jakubem Imberou. Ve všech třech prezentacích byly k vidění záběry našeho města, byl puštěn dokument Ady Ziky „Renesanční perla na Zlaté stezce“ a fotografie z aktivit a akcí nejen Komunitního centra Na půdě, ale i města Prachatice. Jako dárky byly předány puzzle Šumavy, pexesa s aktivitami prachatických seniorů, pastelky ….

Dalším pokračování projektu je samostatná příprava projektu, třeba založení, či rozšíření komunitního centra, uskutečnění dílčí aktivity od záměru až po realizaci, kdy cílem může být získání finančních prostředků pro danou komunitu. Lektoři jsou i nadále k dispozici online.

Cílem projektu je podpořit vznik mateřských center v Bosně a Hercegovině a zároveň zvýšit povědomí o právech žen, které i v dnešní době stále nemají v této zemi rovnocenné podmínky s muži.

Vzdělávání v robotice

Mateřské školy

Pracovník KreBulu realizoval vzdělávání s názvem „Edukační robotické hračky pro výuku v MŠ“, kde se účastníci seznámili s ovládáním hraček a metodikou, která učitelkám pomůže uplatnit roboty při výuce. Školení bylo šité na míru a lektor při něm vycházel z robotických hraček, kterými školka disponuje. Mezi takové patří např. Blue-Bot (programovatelná pohyblivá beruška), Rugged Robot (terénní programovatelné vozidlo) či šnek Qobo (pomocí kartiček následuje směr a vykonává zadané úkoly). Taktéž byl představen nástroj Tac-Tile, skrze který je možné výše zmíněné hračky vzdáleně ovládat a vizualizovat zadané úkoly pro lepší zapamatování. Na závěr se školitel věnoval stavebnici Boffin, která může dětem v MŠ přiblížit základy elektřiny a mohou si vyzkoušet zapojení např. žárovky s vypínačem.

Týden sociálních služeb

2.-8. října 2023

Ve dnech 2.-8. října 2023 probíhá již 15. Týden sociálních služeb ČR, který vyhlašuje Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, spolu s dalšími partery.

Také naše organizace se k tomuto týdnu připojila. V pondělí 2.10.2023 jsme se zúčastnili mini veletrhu sociálních služeb OPR Prachatice, který pořádalo město Prachatice ve společenském sále Národního domu. Součástí bylo také předání ocenění neformálním pečujícím za rok 2023.

Ocenění SeniorPoint Prachatice

SeniorPoint Prachatice, volné seskupení seniorů a osob se zdravotním postižením, získalo 2. místo v celostátní soutěži od Rady vlády – Cenu rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2023.

Malá slavnost byla připravena v Zimní zahradě Nové radnice v Prachaticích, kam pozvání přijali vzácní hosté. Vedle místostarostů Jana Kotrby a Jakuba Nepustila přijel senátor Tomáš Jirsa a Kateřina Jirglová, ředitelka společnosti Mezi námi, ředitel společnosti KreBul Zdeněk Krejsa a ředitelka Domova seniorů Mistra Křišťana Hana Vojtová.

Děkujeme za nominaci na toto ocenění, kterého si velmi vážíme. SeniorPoint je naší součástí od roku 2015 a podílí se na něm řada osob, v čele s Hankou RH+ Rabenhauptovou. Bez ní a všech dalších a také bez těch, kteří na akce a aktivity docházejí, by to byla jen prázdná platforma. Takto je naplněna radostí, sdílením, humorem, někdy i vážnějšími tématy, ale vždy v příjemné srdečné atmosféře. A za to děkujeme. 

Podporují nás Spolupráce

V duchu přesvědčení, že „spolu s druhými dokážu víc než sám“ uvádíme abecedně všechny, kdo nás v průběhu celého roku 2023 podpořili ať už finančně či svou spoluprací:

Asociace pro podporu rozvoje ICM, Auto Ševčík Prachatice, Anna Pilátová, Ban Thai Massage Prachatice, Bewusstseinsregion Mauthausen, Gusen, St. Georgen, Bohdana Kollarová, Boutique Parfums, CB systém, Centropen, a.s., Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s., Cukrárna a kavárna Vanesa, Cykloservis Racek, Český rozhlas České Budějovice, Darujme.cz, Decoré Prachatice, dobrovolníci, Elektro S.M.S., Evropský sbor solidarity , Eurodesk, Evropský fond pro regionální rozvoj (Integrovaný regionální operační program), Evropský sociální fond, Farmářský obchod Prachatice, Franzovi, Galéria Jabloň (Kultúrne a kreativné centrum Prievidza), GIVT, Gymnázium Prachatice, Gymnázium Prievidza, Hanka RH+ Rabenhauptová, Hodina H, Husinecký chléb, Chvalovi, Ivana Jeřábková, ICOS Český Krumlov, Indická restaurace Prachatice, Institut smyslové aktivizace, Jan Bauer, Jakub Imbera, Jiří Gabriel Kalima, Jan Lébl, Jihočeský kraj, Kaufland a Nadace VIA, Klub zdravotně postižených Prachatice, Knihkupectví Müller Prachatice, Lukáš Randák, Lucie Kozlová, MAS Šumavsko, město Prachatice, město Vimperk, město Volary, Michal Dobiaš, Military Death March, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Markéta Vernerová, Nadace Charty 77 – Konto Bariéry, Nadační fond obětem holocaustu, Obchůdek u Barborky – Staňkovi, Obchodservis Kaprál, OptOplus – Optika nad branou, Petr Krejsa, Petr Piech, Pivovar Prachatice, Prachatický deník, Pošumavská pletárna Roučka, s.r.o., Prachatickonews, Restaurace Almara, Roman Kahuda, Společně, o.p.s., Spolu sme Prievidza, STROOM Dub, o.p.s., SZIF, Tomáš Jirsa (senátor), Václav Malina, Vyšší odborná škola sociální Prachatice, Wanner, s.r.o., Zahrada Krásenka, Zahradnictví David Ryšánek, ZIPCEM Slovensko, Zlatnictví Pavel Pícha, ZŠ Prachatice, Národní 1018, ZŠ Truhlářská, Karlovy Vary, ZŠ Prachatice, Vodňanská 287, ZŠ Prachatice, Zlatá stezka 387, Železářství, barvy, laky – Růžena Bártová, Židovské muzeum v Praze (Oddělení pro vzdělávání a kulturu)

Děkujeme všem výše uvedeným i těm, kdo zde nechtěli být uvedeni. Děkujeme za velkou morální podporu vám všem. Jen díky tomu můžeme nadále realizovat celou řadu našich aktivit a můžeme zvládat i náročnější situace, které přicházejí. Děkujeme!

Veřejná sbírka 2023

V uplynulém roce se nám podařilo pokračovat ve veřejné sbírce, kdy bylo možné přispět na komunitní centrum, aktivity KreBul, o.p.s., a to individuálně do pokladničky, prodejem vstupenek, dary na transparentní účet, případně podporou projektu na portálu Darujme.cz.

Za každý dar velmi děkujeme. Každé koruny od vás si velmi ceníme a vkládáme ji do aktivit, směřujících k fungování aktivit, akcí v KreBul, o.p.s.

DĚKUJEME všem vám, i těm, kteří chtějí zůstat anonymní i těm, kdo vložili peníze do pokladničky, zakoupili si výrobky v našem obchůdku, přišli podpořit benefiční akce, zaslali prostředky na transparentní účet!

Dotační politika

Přehled dotací za rok 2023

Každým rokem usilujeme o získání finanční podpory na realizaci jednotlivých projektů či aktivit. Za dobu své existence máme již řadu tradičních grantových podporovatelů, neustále však přibývají a otevírají se nové možnosti, kde lze o finanční prostředky na jednotlivé aktivity požádat. Naší snahou je tyto nové zdroje neustále aktualizovat a zapojovat se do širokého spektra grantových schémat vyhlašovaných ministerstvy, Jihočeským krajem, městy a obcemi, nadacemi, či dalšími subjekty. Jak se nám to v uplynulém roce povedlo?

V roce 2023 jsme podali nebo se partnersky zapojili celkem do 34 projektů. Z tohoto počtu jich bylo 23 finančně podpořeno nebo pokračovalo ve finanční podpoře z předešlého období.

Jihočeský kraj (Lucie Kozlová, dar) Křesadlo 2023 10 000,00 Kč
Jihočeský kraj (Martin Kuba, dar) Konference o multikultuře 5 000,00 Kč
Jihočeský kraj ICM a volnočas 120 000,00 Kč
Jihočeský kraj Počítáme s vámi 22 000,00 Kč
Jihočeský kraj Mezi námi všemi 111 000,00 Kč
Jihočeský kraj Vzpomínka pro lidskost 60 000,00 Kč
Jihočeský kraj Osobní asistence 137 000,00 Kč
Jihočeský kraj  Občanská poradna 141 000,00 Kč
Jihočeský kraj (MPSV) Občanská poradna 1 028 000,00 Kč
Jihočeský kraj (MPSV) Osobní asistence 381 000,00 Kč
město Prachatice Sociální služby (OP, OA) 95 000,00 Kč
město Prachatice Kulturně s KreBulem 20 000,00 Kč
město Prachatice Taxík Maxík 150 000,00 Kč
město Vimperk Občanská poradna 40 000,00 Kč
Ministerstvo kultury ČR Počítáme s vámi 60 000,00 Kč
Ministerstvo vnitra ČR Dobrovolnické centrum 95 000,00 Kč
Ministerstvo vnitra ČR 5P 15 000,00 Kč
Ministerstvo vnitra ČR RDC JK 500 000,00 Kč
Nadace VIA - zahrada Mezigenerační zahrada 61 450,00 Kč
Státní zemědělský intervenční fond Kvalitněji s KreBulem 239 996,00 Kč
Nadační fond obětem holocaustu Vzpomínka pro lidskost 80 000,00 Kč
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Na učitelích záleží 176 250,00 Kč
Mauthausen Way of human rights 199 300,00 Kč

 

Lidské zdroje

Lidské zdroje za rok 2023

V roce 2023 zajišťovalo provoz KreBul, o.p.s. celkem 6 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, dobrovolníci, externí spolupracovníci na DPP. Přehled vyplacených mzdových prostředků:

Mzdy 1 937 345,00 Kč
odvody - sociální pojištění 361 675,00 Kč
odvody - zdravotní pojištění 131 250,00 Kč

Vývoj a stav fondů o.p.s.

k rozvahovému dni

V letech 2012 – 2014 proběhla investiční akce s názvem Rozšíření ICM Prachatice. Akce proběhla ve třech etapách, na nichž se finančně podíleli: MŠMT ČR, město Prachatice, Jihočeský kraj a KreBul, o.p.s.

V letech 2018 – 2020 proběhla investiční akce s názvem Komunitní centrum (půdní vestavba), na níž se finančně podíleli: EU, IROP, město Prachatice, Konto Bariéry, KreBul, o.ps., dárci.

Fondy ve výši 13.791 tis. Kč (v roce 2022 ve výši 14.463 tis. Kč) jsou tvořeny zejména:

Technickým zhodnocením prostor pro sociální účely v zůstatkové výši 2 899 tis. Kč 

       Dotace 2 759 tis. Kč 

       Vlastní zdroje 140 tis. Kč

Půdní vestavba celkem 9 932 tis. Kč 

      Dotace ve výši 8 679 tis. Kč

      Veřejná sbírka 155 tis. Kč

      Vlastní zdroje 1 098 tis. Kč 

Nevyčerpané dary a dotace ve výši 239 tis. Kč 

Dotace na nákup automobilů 358 tis. Kč 

Schodišťová plošina - vl. zdroje 363 tis. Kč

Výroční zpráva ke stažení

Celou výroční zprávu si můžete stáhnout ve formátu PDF

2023Výroční zpráva

Audit

AuditKe stažení

Každým rokem je naše účetnictví podrobeno auditu účetní závěrky za daný rok. Pro rok 2023 bylo ověřeno auditorem Ing. Radovanem Růžičkou, oprávnění KAČR 1556.

Na následujících stránkách přinášíme ověřené účetní sestavy k účetní závěrce za rok 2023 – Zkrácenou informaci o nákladech a výnosech, Výkaz zisku a ztráty, Rozvahu,  Přílohu k účetní závěrce, Výrok auditora.

 

©Vydala KreBul, o.p.s. v roce 2024

 

Zpracovali:

Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.

Mgr. Jiří Gabriel Kalima, DiS.

 

Grafické zpracování:

Jakub Imbera

 

Výroční zpráva za rok 2023 byla schválena

Správní radou a Dozorčí radou KreBul, o.p.s.

30. června 2024

 

Výroční zpráva neprošla jazykovou korekturou.

Za případné chyby se omlouváme.

ADRESA

KreBul, o.p.s.
Zlatá stezka 145
383 01 Prachatice

KONTAKT

+420 388 424 196
+420 723 123 093
krebul@krebul.cz

SLEDUJTE NÁS